Otoklav Periyodik Kontrol

Günümüzde pek çok sanayi ve üretim atölyelerinde kullanılan otoklavlar, aşırı sıcaklık altında sterilizasyon veya lastik, cam, kauçuk gibi malzemelerin işlenmesinde ve üretilmesinde kullanılan ekipmanlardır. Yüksek basınç içerdiklerinden dolayı basınçlı kaplar grubuna girmekte ve uygun önlemlerin alınması, otoklav periyodik kontrol aksatılmadan yapılması gereklidir. 12-17 lt. gibi daha az kapasitelerde kullanılabildikleri gibi çok yüksek ve geniş hacimli de olabilirler.

Teknoloji ve dizayn olarak da oldukça basit şekilde kapaklı bir kaptan ibaret olabilen otoklav periyodik kontrol için ayrıca bilgisayar kontrollü değişik fonksiyonları içeren şekilde de yapılabilirler. Günümüzde kullanılan bazı otoklav tipleri buharı kendi iç yapısında bulunan rezistanslarla üretirler. Farklı tip bazı otoklav sistemlerinde ise buhar bir başka kaynaktan borular vasıtasıyla otoklava iletilir.

Otoklav Periyodik Muayene İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde DoğanSoy Elektrik firması olarak uyguladığımız otoklav periyodik kontrol sırasında ekipman yerleşimi, elektrik tesisat bağlantılarının tam sistem uygunluğu, ekipmanın durumu (korozyon, deformasyon, kaynak dikişleri vb.), ölçü ve kontrol cihazlarının çalışması, kapak durumu gibi kontroller gerçekleştirilir.

Test amacıyla uyguladığımız ekipmanın maruz kaldığı maksimum basıncın 1,5 katı basınç uygulanarak hidrostatik deneme testi gerçekleştirilir. Otoklav periyodik muayene sırasında emniyet ventilinin ise ekipmanın normal çalışma basıncını %10’dan fazla aşmadan tahliyeyi gerçekleştirebildiği yoklanır ve kontrol edilir.

Hangi Tip Otoklavlar İçin Periyodik Kontrol Zorunludur?

Otoklavlar yüksek basınç içerdiği için patlama riskine sahip basınçlı kaplar grubunda yer alır. Bu sebeple her yıl düzenli olarak kontrol edilmeleri gerekir. Yılda en az 1 defa fenni muayene işlemi yapılması gereken otoklavlar şunlardır:

  • Hidrostatik Otoklav
  • Basınçlı Soğutmalı Otoklav
  • Normal Otoklav
  • Sterilizatö
  • Yüksek Basınçlı Otoklav
  • Döner Otoklav

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir