topraklama olcumu

Topraklama, elektrik alan tesislerinde pasif bölümlerle sıfır iletkenlik taşıyan bölümlerin bir elektrot yardımı ile toprakla bağlantı kurulması işlemidir. Topraklama aynı şekilde alınması gereken hayati bir önlem olup elektrik kaçaklarını önlemek için yapılır.

Topraklama sistemi zor bir sistem değildir. Elektrik kaçağı olan bölümde bu kaçak elektriğin toprağa iletilmesi işlemidir. İnsan ve diğer canlıların hayatını korumak için kesinlikle şarttır. Aynı şekilde cihazların uzun ömürlülüğü için de gereklidir. Topraklama sisteminde biriken yüklü elektrik, toprak üzerinden geçer ve böylece hayati tehlike engellenir.

Topraklamada elektrikle çalışan herhangi bir cihazın kaçağı önlenmektedir. Topraklama sistemlerinde üç tip kablo bulunmakta ve her renge sahip olan kablonun bağlanacağı kısım ayrıdır. Örneğin, yeşil çizgili sarı kablo topraklamayı temsil ederken açık mavi kablo nötr olmayı temsil etmektedir.

Topraklama Çeşitleri Nelerdir?

Topraklama asıl olarak üç ana şekilde incelenmektedir. Bunlar; koruma topraklaması, işletme topraklaması, fonksiyon topraklaması şeklindedir. Koruma topraklaması herhangi bir tehlike anında insanları ve diğer canlıları dokunmaya karşı korumak için yapılır ve herhangi bir kaçak söz konusu olduğunda bu farklı bir metal üzerinde toplanır.

Bu yöntem yüksek gerilim tesislerinde kullanılabilmektedir. İkinci topraklama çeşidi ise işletme topraklamasıdır. İşletmelerdeki elektrik akım değerini düzenlemeye yardımcı olur. Üçüncü topraklama çeşidi de fonksiyon topraklamasıdır. Yıldırıma karşı korumayı sağlar. Üç topraklama şekli de tek bir topraklama sistemi üzerinde olabilir.

Topraklamanın Önemi Nedir?

Topraklama, kanuni bir zorunluluk haline gelmiştir ve dünya genelinde önem taşıyan bir konudur. Düzenli aralıklarla denetimler yapılması gereken bu konu, canlılar için hayati önem taşır. Cihazlarda oluşabilecek elektrik kaçağının toprağa iletilmesi işlemiyle cihaza dokunan kişilerin hayati tehlikesi ortadan kalkar.

Topraklama, Wenner yöntemi ile ölçülür ve bu yöntem tüm dünyada bilinirliğe sahiptir. Topraklama doğrultusunda elektrik akımı insan üzerinden değil de toprak üzerinden geçmektedir ve bu sayede çarpılma tehlikesi gibi olaylar ortadan kalkmaktadır.

Topraklama esnasında yapılacak tüm işlemler, yönetmeliğe uygun olarak ve alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Hayatımızı daha güvenli hale getirmek için topraklama sistemleri şarttır. Topraklama sistemi, aynı şekilde maddi kayıpları da önlemeye yardımcıdır.

Topraklama hakkında daha detaylı bilgi almak için 0212 567 68 69 nolu telefon numarasından bize ulaşabilirsiniz.

Biz

  • Profesyonel ekibimiz ile ihtiyaçlarınıza çözüm bulmaktayız.
  • Uygun fiyatlar ile kusursuz hizmet sunmaktayız.
  • 35 yıllık tecrübemiz ile her zaman yanınızdayız.