motopomp periyodik kontrol

Motopomp periyodik kontrol hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Motopomp bir diğer adıyla motorlu tulumbadır. Su basan yerlerdeki suyu veya herhangi bir sıvıyı çekmeye ve farklı bir yere boşaltan araçtır.

Motopomp Nasıl Çalışır?

Bir motopomp asla suyu emmez. Her zaman santrifüj veya rejeneratif çalışma prensibi ile kısmi vakum oluşturur. Dünya’nın atmosferik basıncı, pompanın oluşturduğu kısmi vakumun ardından sıvıyı pompanın emme borusuna iter, daha sonra pompanın tasarımı ve yapısı nedeniyle sıvıya basınç verilir.

Bu, akışkanların bir noktadan diğerine yeterli basınçla geçmesini sağlar. Motopomplar, hidrolik ve mekanik tasarım olmak üzere iki tasarım türünü kapsar. Hidrolik tasarım performansı sağlarken, mekanik pompanın ömrünü garanti eder. Enerji tasarrufu ile birlikte daha iyi performans için verimli hidrolik tasarım ile donatılmışlardır.

Motopomp Arıza

Motopomplar, üretim prosesleri, HVAC veya su arıtması için kullanılsalar da, tesisinizin verimli çalışmasını sağlayan önemli çarklardır. Pompaların düzgün çalışmasını sağlamak için düzenli bir bakım programı uygulanmalı ve takip edilmelidir.

En ufak bir arıza ya da tekleme işyerinizdeki tüm sistemin teklemesine sebebiyet verir. Genel bakım talimatları 7 temel adımda şu şekilde sıralanabilir.

  •  1.) Bakım frekansını belirlemek.
  •  2.) Gözlem önemlidir. Sızıntılara, olağandışı seslere veya titreşimlere ve olağandışı kokulara dikkat edilmelidir.
  •  3.) Bakım veya sistem kontrolünü gerçekleştirmeden önce makinelerin doğru şekilde kapatıldığından emin olunmalı. Doğru izolasyon, sadece elektrik sistemleri için değil, aynı zamanda hidrolik sistemler için de önemlidir.
  •  4.) Montaj noktalarının sağlam olup olmadığı kontrol edilmeli. Mekanik salmastra kontrol edilmeli. Pompa flanşlarında sızıntı kontrolü yapılmalı. Bağlantılar ve filtreler daima incelenmelidir.
  •  5.)Üreticinin yönergelerine göre motoru ve pompa yatağı yağlanmalı. Aşırı yağlanmadığından emin olunmalı. Aşırı yağlama, az yağlamadan daha fazla rulman hasarı meydana getirir.
  •  6.) Tüm sonlandırmaların sıkı ve yerinde olduğu kontrol edilmeli. Motor havalandırmaları ve sargıları toz ve kir birikmesi açısından incelenmeli.
  •  7.) Herhangi bir hortum, conta veya o-ring aşınma veya hasar gösterirse derhal değiştirilmeli. Geçici bir lastik düzeneği yağlama maddesi kullanmak, sıkı bir oturuş sağlar ve sızıntı veya kaymaları önler.

Bakım Onarım ve Kontrol

İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kanunu çerçevesinde, motopomp periyodik kontrol ve fenni muayene süreçleri Doğansoy olarak tarafımızdan uzman ekimiz tarafında gerçekleştirilir. Kanun çerçevesinde yılda en az 1 defaya mahsus olmak üzere motopomp periyodik kontrol ve fenni muayene süreçleri tamamlanmalıdır.

Uzman ekibimiz tarafından, 35 yıllık şirket tecrübelerimize dayanarak, motopomp bakım ve kontrollerinizi 0 müşteri memnuniyeti ile sağlamaktayız. Ayrıca ilgili TS ve TS EN standartlarını göz ardı etmeden çalışmaktayız. Gerçekleştirdiğimiz kontrol süreçleri sonrasında, belirlenen eksiklikler ve yapılması gerekenler raporlanarak, aynı zamanda veritabanlarımızda otomasyon sistemlerimiz aracılığı ile de arşivlenmektedir.

Raporlamanın önemi, bir sonraki kontrol periyotlarının takibini kolaylaştırmak olup, motopompların bakım ve onarım listelerini de sağlıklı bir şekilde tutabilmektir. Motopomp periyodik kontrol hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir