fore kazik makinasi periyodik kontrol

Fore kazık makinası periyodik kontrol hakkında açıklama yapmadan kısa bilgiler vereceğiz. Bazı yapılar, temeli yeterli miktarda sağlam olmadığı için, daha derinlere yapı malzemelerinin ulaştırılması gerekmektedir. Bu nedenle de fore kazık makinelerine ihtiyaç duyulabilmektedir.

Fore kazık makinası, sağlam olmayan bina temellerinin derinine inerek beton gibi yapı elemanlarının ulaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de inşaat için gerekli olan bir ekipmandır. Fore kazık makineleri de muayene ve periyodik bakıma ihtiyaç duyabilmektedir.

Fore Kazık Makinası Periyodik Bakımının Faydaları

Fore kazık makinaları, derin temel ekipmanlarının başında gelmektedir. Bu nedenle de sık sık kullanıldığı için periyodik bakım gerektirmektedir. Makinaların nasıl temellerde kullanıldığı yapıların genel özelliklerine göre değişmektedir. Bu nedenle de bakım yapılmadan önce ekipmanın kullanım geçmişine hakim olunmalı ve teknik raporların nizami bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir.

Öte yandan işinde uzman mühendis ve teknikerlerin yapacağı bakım ve onarım çalışmalarının yanı sıra makinanın periyodik kontrol raporları da düzenlenmelidir. Periyodik bakım, iş sağlığı ve güvenliği açısından önem arz ettiği gibi, makinanın kullanım ömrünü de uzatmaktadır. Bu da ciddi bir maddi ve zaman tasarrufunu da beraberinde getirmektedir. Periyodik bakımların aksatılmadan yapılması gerekmektedir.

Fore Kazık Makinalarına Muayene İşlemleri

Genellikle inşaat sektöründe çalışan ve hidrolik sistemle desteklenen fore kazık makinası periyodik kontrol kullanılmadan önce mutlaka kontrol işlemine tabi tutulmalıdır. Kullanımı ile motorlu araçlara benzerlik taşıyan fore kazık makinaları Avrupa standartlarına uygun olarak oluşturulmuş olan yönetmelik ve kanunlarla muayeneye tabii tutulmuştur. Fore kazık makinaları bir operatör vasıtasıyla kullanılabilen ekipmanlardır. Muayene işleminde şu hususlara dikkat edilmektedir.

  •  – Makinenin derin temellere ulaşılabilir olması,
  •  – Ana makinanın yağ ve enerji kaynaklarının tam olarak çalışmaya elverişli olup olmadığı,
  •  – Aracın demir tekerleklerinin ve hareket aksamlarının çalışmaya uygunluğu,
  •  – Makinanın teknik ve donanım ekipmanlarının tam olarak verimli kullanılma durumu,
  •  – Makinanın iş sağlığı ve güvenliğini tehdit edecek herhangi bir unsuru barındırmaması.
  • – Bu kontroller periyodik bakım raporu ve muayene raporları ile de kayıt altına alınmaktadır.

Periyodik Kontrol Neden Gereklidir?

Periyodik bakım ve muayene işlemleri, başta iş sağlığı ve güvenliğinin tesis edilmesi için gereklidir. Öte yandan makinanın ve zamanın verimli kullanılması için periyodik bakım işlemleri yaptırılmalıdır. Fore kazık makinası periyodik kontrol işlemi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir