Jeneratör Periyodik Kontrol

Elektrik hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Günümüzde kullandığımız tüm elektronik ve mekanik cihazlar ister akülü ister fişli olsun elektrik enerjisiyle çalışmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran ve işlerimize büyük ölçüde hız katan elektrikli cihazlar için kullandığımız elektrik enerjisi bazen problemler yaratabilmekte ve çeşitli kesinti ve aksama durumlarında işlerimizi yarıda durdurabilmekte. Bu kesinti ve aksamaların önüne geçmek için kullandığımız, elektriği depolayan ve olası bir kesinti durumunda aktif edilerek elektrik enerjisi vermeye devam eden cihazlardır jeneratörler. Günümüzde jeneratör periyodik kontrol raporu her yıl düzenli olarak yapılmakta ve yasal olarak zorunlu muayeneleri sağlanmalıdır. Aksi halde elektrik kaçakları, ısınma ve yangın gibi çeşitli kazalara yol açabilir.

Jeneratör Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Dünya’nın pek çok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de jeneratör fenni muayene işlemi, günlük, haftalık ve 3 aylık bakımları yapılan elektrik yedekleme merkezleridir. Alanınzda uzman bir mühendis ve teknisyen eşliğinde bakımı yapılan jeneratör, çeşitli aşama ve testlere sokularak elektrik kaçağı, devrelerde bir sıkıntı olup olmadığı ve iş sağlığı ve güvenliğinin ön gördüğü kanun şartlarına uygun kurulup kurulmadığı kontrol edilir. Bu kontroller sırasında herhangi bir aksama veya problem çıkarsa bir problem ve eksik, jeneratör periyodik kontrol raporu geçirilerek ilgili firmaya bildirilir. Jeneratör periyodik kontrolleri sırasında oluşabilecek arıza kayıt durumları, ilgili personel mühendislerinin yedek parça değişim yahut komple değişim gibi işlemleriyle desteklenir.

Jeneratör Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Günümüz elektriğin oldukça önemli olduğu ve hayatımızdaki pek çok işlemi kolaylaştırdığı çağ. Elbette elektrik sadece evlerde yahut cafe ve restoranlarda kullanılmıyor. Aynı zamanda zorunlu kamu hizmeti veren pek çok devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda da elektrik zorunlu olarak kesintisiz kullanılmak zorunda. Elektriğin 7/24 kullanıma ihtiyaç duyduğu alanlar mecburi olarak jeneratör kullanmaktadır. Nitekim yaşanabilecek herhangi bir kesinti durumunda jeneratörün devreye girerek ihtiyaç duyulan elektrik açığını karşılaması gerekmekte. Günümüzde jeneratör kullanılan ve jeneratör periyodik kontrol raporu zorunluğu tutulduğu işletme ve kuruluşlardan bazıları şunlardır:

  • Hastaneler,
  • Karakollar,
  • Askeri ve sıhhi tesisler,
  • Üniversiteler,
  • Güvenlik şirketleri,
  • Havalimanları,
  • Toplu taşımaların 7/24 kullanıldığı otogar, tren istasyonu ve limanlar

gibi pek çok alan sayabiliriz.