planya tezgahi periyodik kontrol

Planya tezgahı pek çok atölye ve sanayi ortamında kullanılan bir araçtır. Planya tezgahı herhangi bir malzemenin düz ya da eğik şekilde işlemesini sağlayan bir makinedir. Planya tezgahı sayesinde malzeme tezgahın üzerine koyularak istenilen şekil alması sağlanır.

Özellikle metal sanayilerde daha fazla tercih edilmektedir. Planya tezgahı hareket edebilen bir makinedir. Hareket edebilmesi sayesinde sabit halde duran malzeme ileri ve geri şekilde makine tarafından hareket ettirilir. Bu hareket ile beraber planya tezgahı kesici aletini de kullanarak hem malzemeye istenen şekli verir hem de kesim işlemlerini yapar.

Planya Tezgahının Ekipmanları

Planya tezgahı gücünü motor kısmından alarak, makinenin diğer ekipmanlarına dönme hareketini verir. Bu dönme hareketi ilk olarak krank kasnağına gönderilir. Ardından da planya tezgahının hangi ekipmanı çalıştırılmak istenirse o kısma hareket ve dönüş verilir.

Planya tezgahında kalemlik, tabla, taban, sütun, hareketli başlık ve yön kolu gibi bir çok kısım bulunmaktadır. Bu parçaların her biri kesme ve rendeleme işlemlerinde tercih edilir. Bu sebepten dolayı planya tezgahı genellikle marangoz işlerinde kullanılmaktadır. Marangozlukta ağaçların işlenmesi ve parçaların şekillendirilmesi açısından büyük kolaylık sağlar.

Şekil almasını istediğiniz malzemenin pahlandırmasını ve kenarının düzeltilmesini de sağlayan planya tezgahı iş güvenliği açısından önemlidir. Çünkü tezgah pek çok kesici ve delici alete sahiptir. Bu sebeple, yasalar gereği İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine uygun olarak bu makineyi kullanmak gerekir.

Planya Tezgahı Periyodik Kontroller

Planya tezgahı “İş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine” tabii tutulduğu için yönetmelik kapsamında olan tüm hususlara da uyması gerekmektedir. Yönetmelik kapsamında bu tür tezgahların bakımlarının yapılması bir zorunluluk olarak tutulmuştur.

Planya tezgahı periyodik kontrol işlemleri de her yıl yapılması gereken kontrollerden birisidir. Kontrollerin yılda 1 kez yapılması gerekir. Bu bakım ve tüm kontrol işlemleri periyodik olarak yapılmakta ve kontrollerin yapıldığına dair raporlar tutulmaktadır.

Planya tezgahı bakım ve kontrolleri sırasında herhangi bir eksiklik ya da arıza durumu tespit edilirse, derhal düzeltilmelidir. Bu bakımlar makinenin daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Planya Tezgahı Periyodik Kontrol ve Raporlama

Planya tezgahı alanında profesyonel muayene uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Alanında uzman ekipler test ve kontrol için çeşitli ekipmanları bir arada kullanmaktadır. Periyodik bakım ve Planya tezgahı fenni muayene işlemleri bir rapor oluşturularak yapılır.

Bu işlemlerde ve bakım sırasında rapor tutulması hangi alette hangi sorunun olduğunu belgelemek içindir. Ayrıca raporda ortaya çıkan sorunlar ve giderilen problemler de tarih bazlı olarak kaydedilir. Bu sayede gelecek yıl hangi bakımların yapılması gerektiği de net bir şekilde görülmektedir.

Yapılan kontrol esnasında eğer bir sorun tespit edilirse anında bu soruna müdahale edilerek, olası bir kaza ve yaralanma durumunun da önüne geçilmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir