Konveyör Bant Sistemi Periyodik Kontrol

Günümüzde pek çok hava alanı ve çeşitli ürün taşımacılığı yapan firmalarda denk geldiğimiz konveyör bant sistemi, yükleri yer üstünden ve yerden taşımaya yarayan sistemdir. Toplu alanlarda insan, bebek arabası vb. taşıyan yürüyen merdiven ile aynı çalışma sistemine sahip konveyör bant sistemi her sektörde kullanılmaktadır. Yeni nesil üretimlerin yapıldığı her yerde kullanılan konveyör bant sistemi yükleri taşıma işlevi görür ve her yıl mutlaka Konveyör bant sistemi periyodik kontrol işlemi uygulanmaktadır.

Konveyör bant sistemi genellikle madenlerde, şişe, cam, demir, metal, mobilya, kimya, deri, lastik vb. gibi tüm fabrikalarda kullanılır. Konveyör bant sisteminin zincirli, rulolu, halatlı, titreşimli, bantlı, vidalı, bakla zincirli, slat, flex, eğimli,  ve teleskobik olmak üzere bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Sabit veya genelde taşınabilir olarak üretilen konveyör bant sistemlerinin mutlaka her yıl en az 1 defa bakım ve kontrolleri yapılmalıdır. Konveyör bant sistemi periyodik kontrol işlemi yapılmayan konveyör sistemlerinde genellikle yangın, kaza, açılma, sıkışma, elektrik kaçakları gibi pek çok ölümcül kaza meydana gelmektedir.

Konveyör bant sistemi periyodik kontrol raporu hazırlanırkEn “İş ekipmanları iş sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği” dikkate alınmaktadır. Özellikle madenlerde risk teşkil ettiği için “Maden iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği” ilgili maddelerine göre kontrolleri yapılmalıdır.

Konveyör Bant Sistemi Periyodik Kontrol Raporu Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde pek çok sanayi, şantiye, hava alanı ve avm alanlarında kullanılan konveyör bant sistemi periyodik kontrol rapor formu doldurulurken öncelikle makina grubunun yapısı ve cinsine göre, yönetmelikte ön koşulan kurallar doğrultusunda, makinanın asıl işlevini yerine getirip getiremediği kontrol edilmektedir.

Kaldırma, taşıma, sürükleme, silindir yapı, elektrik sistemi gibi pek çok araç ve haznesi kontrol edilen konveyör bant sistemi periyodik kontrol işlemi sırasında, tespit edilen tüm kusur ve hatalar rapora not edilerek ilgili firma ve kanun çerçevesindeki makamlara bildirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir