gazli yangin sondurme sistemleri

Gazlı yangın söndürme sistemleri periyodik kontrol hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Yangın söndürme sistemleri arasında gazlı yangın söndürme sistemleri yangını söndürme konusunda hem çok etkili hem de insan ve çevre dostu olarak güvenilirliği kanıtlanmış bir sistemdir. Doğru kurulumu ve periyodik kontrol faydalarını daha da artıracaktır. En büyük etkisi yangın esnasında içeride insan bulunması halinde söndürme çalışmalarının devam etmesi bu söndürme sistemi ile insan sağlığına herhangi bir zararın bulunmamasıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu ise gazlı söndürme sistemlerinin Avrupa standartlarına uygun şekilde dolumlarının yapılmasıdır.

Fenni Muayene

Rutin bakımları yıllık olarak mutlaka yapılmalıdır. Periyodik kayıtlar düzenli şekilde tutulmalıdır. Fenni muayene de olası olumsuz bir durum söz konusu olması halinde vakit geçirmeden yetkili firmadan yardım alınarak eksikliğin en kısa sürede tamamlanmasını sağlamak gerekmektedir. Bu sistem kurulumunda farklı bir çok gaz örnekleri kullanılabilir ancak dikkat edilmesi gereken işlem görülen yerin özelliklerine uygun olması gerekir örneğin fabrikanın metrekaresi veya fabrikanın hangi alanda üretim yaptığı veya bir konut ise bulunduğu bölge özellikleri büyük önem taşımaktadır.

Gazlı Söndürme sisteminin İçeriği Nedir?

Gazlı Yangın söndürme sistemlerinde yer alan gaz bileşenleri değişik kimyasal karışımlardan oluşmaktadır. Renksiz ve kokusuz gazlardan oluşur karbondioksit, azot ve nitro gazlardan oluşur. Sistem içeriğinin oluşturduğu yangın söndürme gazlarının Avrupa standarlarına uygun doğru ve yetkili firmalar tarafından mutlaka üretilmeli ve standartlara uygun şekilde kurulumu yapılması zorunluluğu vardır. En önemli kısım ise kullanılsın veya kullanılmasın periyodik muayenelerin zamanlarını atlatmadan gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu sistem doğru şekilde kullanıldığında herhangi bir canlıya zarar vermeden hızlı şekilde yangını söndürme yetisine sahiptir. Gazlı yangın söndürme sistemleri periyodik kontrol için bilgileri bu şekilde sıralayabiliriz.

Yangın Söndürme Cihazları Şartnamesi Nedir?

Öncelikle Bayındırlık Bakanlığı elektrik şartnamesine ve Avrupa standartlarına uygun şekilde üretilmesi ana temayı oluşturacaktır. Bu şartnamede kurulumu yapılan yerinin doğru tespiti ve şartnameye uygun yapılmasının sağlanarak yıllık periyodik kontrolleri mutlaka yapılması gerekmektedir. Güç kaynağı üzerinden tüm arıza ve kesintilerin uyarı ışığı ile göstermesi zorunludur. Ayrıca gazlı yangın söndürme cihazları içerisindeki gazın bitmesi ya da gaz kaçağı olması halinde yine tüm uyarı panellerinde görüntülenmesi gerekmektedir. Elektrik kesintisi halinde şebeke elektriğine uygun jeneratör desteği mutlaka alınmalıdır. Gazlı yangın söndürme sistemleri periyodik kontrol için daha fazla bilgi almak istiyorsanız şimdi bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir