Ütü Kazanları Elektrikli Buhar Kazanları Periyodik Kontrol

Ütü kazanları elektrikli buhar kazanları periyodik kontrol hakkında tüm detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Eskilerde genellikle trenlerde ve buharlı sanayi aletlerinde gördüğümüz o devasa ve büyük buhar kazanlarının aksine hacim olarak çok daha küçük olan, genellikle buhar elde etmek ve elde edilen bu buharın endüstriyel alanda kullanılmasını sağlayan sistemlerdir.

Elektrikle ısıtılan suyu buharlaştırması ve akabinde elde edilen buharı sağlayan ütü kazanları elektrikli buhar kazanları periyodik kontrol işlemi yapılırken mutlaka dikkatli ve titiz olunması gerekmektedir. Nitekim buhar kazanları yüksek basınçlı ve geniş ölçekli cihazlardır.

Ütü kazanları elektrikli buhar kazanları periyodik kontrol işlemi sırasında işinin ehli ve alanında uzman bir makine mühendisi, teknikeri veya teknisyeni bulunması zorunludur. Günümüzde ütü kazanları – elektrikli buhar kazanları periyodik kontrolleri basınçlı kaplar yönetmeliği uyarınca her yıl en az 1 defa yapılmak zorundadır.

Ütü Kazanları – Elektrikli Buhar Kazanları Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Pek çok sanayi, fabrika ve işletmede kullanılan ütü kazanları – elektrikli buhar kazanlarında oluşan aşırı yüksek basınç kazandaki ekipmanlar ile kontrol altına alınmalıdır. Ütü kazanları – elektrikli buhar kazanları sürekli olarak çalıştıkları için mutlaka kontrolleri aksatılmadan yapılmalıdır. Aksi halde zamanla buhar kazanlarında basınçtan ve yüksek ısıdan dolayı patlama ve kazalar ortaya çıkabilir.

Can ve mal güvenliğini sağlamak için mutlaka buhar kazanlarınızı Doğansoy gibi onaylanmış kuruluşlara periyodik kontrol yaptırınız. Kullandığınız basınçlı kap ve tesisatlarınızı periyodik kontrol işlemi yaptırmanız yasal bir zorunluluktur. Günümüzde kullanılan buhar kazanları periyodik muayene işlemi 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunu gereğince zorunlu olarak “İş Ekipmanları Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”ne tabiidir.

İlgili yönetmelikte belirtilen buhar kazanları yani basınçlı kaplar ile ilgili maddelere ve standartlara göre periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Tüm bu kontrollerin mutlaka onaylanmış kuruluşlar bu yönetmeliğe göre muayenelerini gerçekleştirmektedir. Ütü kazanları elektrikli buhar kazanları periyodik kontrol işlemi için şimdi bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir