Trafikte seyir halinde olan araçların egzozlarından çıkan gazların sebep olduğu hava kirliliğinin önüne geçmek ve zararlı etkilerinin çevreye zarar vermemesi için yapılan ölçümlere emisyon ölçümü denmektedir.

Her ne kadar otomobiller çevre dostu gibi üretilmeye çalışılsa da doğaya bir miktar zehirli gaz salımı yapmaktadır. Emisyon ölçümü de bu gazları belirli bir sınırın altında tutmak için yapılmaktadır. Emisyon ölçümünün ardından araçlara Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı verilmektedir.

Yapılan ölçümlerin ardından kirletici miktarları belirlenen sınırlar içinde kalan taşıtlar bu ruhsatı almaya hak kazanırlar. Aynı zamanda bu ölçümlerin ardından belirlenen sınırlar içerisinde kalan taşıtlara egzoz gazı emisyon pulu verilmektedir.

Emisyon Testi Nasıl Yapılır?

Egzoz emisyon testinin yapılması için araçların herhangi bir araç muayene istasyonuna gitmeleri gerekir. Araç muayene istasyonlarında uzmanlar tarafından yapılan egzoz emisyon testi, resmi  ve binek otomobiller için ilk üç yaş sonunda ve sonrasında iki yılda bir yaptırılması gereklidir.

Diğer motorlu taşıtlar ise ilk bir yaş ve sonrasında düzenli olarak her yıl yaptırmak zorundadır. Emisyon ölçümü için son geçerlilik tarihi ise Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı üzerinde belirtilir.

Ölçüm İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak olan aracın Tescil ve Trafik Belgesi, Motorlu Taşıt Egzoz Emisyon Ruhsatı ve T.C. Kimlik Numarasını gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyetin getirilmesi yeterli olacaktır.

İlk defa egzoz gazı emisyon ölçümü yapılacak olan araçların sahipleri, motorlu araç gazı emisyon ruhsatını ilk ölçümde cüzi bir miktar ödeyerek satın alabilirler. Ölçüm sırasında egzoz gazı emisyon değerlerinin yönetmelikte belirlenen sınırı aşıp aşmadığı kontrol edilmektedir.

Son olarak egzoz gazı emisyon ölçümünde, aracın egzoz sistemi üzerinde, sızıntı, delik ya da çatlakların bulunmaması, katalitik konvertörlü araçların konvertörlerinin de sağlam olması gereklidir.