ekskavator periyodik kontrol

Günümüzde insanlar artık çeşitli inşaat, şantiye, yapı, yol ve benzeri aşırı iş gücü ve emek gerektiren işleri, insan gücüyle değil makine gücüyle yapmakta. Yaşadığımız dönem, mekanik ve elektronik cihazların hüküm sürdüğü ve artık inşa ettiğimiz tüm yapıları hızlı bir şekilde hayata geçirdiğimiz, kullandığımız ve iş gücüne ihtiyaç duymadığınız bir çağ.

Günümüzde Ekskavatör diye adlandırdığımız makineler genellikle kepçeden, büyük bir toprağa dayanıklı tekerden ve kazma mekaniğinden ibaret gördüğümüz inşaatlarda yahut yol çalışmalarında ve diğer bütün kazım gerektiren, hafriyat toplanması gerektiren çalışmalarda kullanılan devasa makinelerdir.

Ekskavatör periyodik kontrol işlemleri yapılırken mutlaka işlemi yapan mühendis veya teknisyenin gayet titiz ve dikkatli olması gerekir. Nitekim o makineler sadece toprağı kazmakla kalmaz aynı zamanda çıkartılan hafriyatı güvenli ve sağlıklı koşullarda yükleme işlemini de yapar.

Ekskavatör fenni muayene işleminde ihmal yahut aksaklık yapılması durumunda, Ekskavatörnin kol ve kepçe kısmında meydana gelecek herhangi bir kaza, devrilme, dökülme anında işletme hem maddi zarar edeceği gibi hem de ölümcül ve kalıcı zararlar verebilir.

Ekskavatör Periyodik Kontrol Raporu Nasıl Hazırlanır?

Pek çok şantiye ve inşaat alanında kullandığımız ekskavatör fenni muayene işlemi yapılırken, ilgili mühendis ekibi ile kazıyıcı yükleyici (kaldırma ve taşıma makinaları) test ve kontrollerini yapan kişilerin bağımsızlık, objektif, tarafsızlık ve güvenilirlik açısından kontrol ettikleri ekipmanın tasarım, tedarikçisi, montajcı, satıcısı, sahibi, kullanıcı ve bakımcısı veya bu kesimlerin yetkili temsilcisi olmamasına ve kontrolü yapan kuruluşların onaylı ve akredite olmasına dikkat ediniz.

Kazıyı yükleyici periyodik kontrol rapor formu doldurulurken öncelikle cihazın teker hava şişliği, gerekli elektronik ve aküsel donanımın sağlamlığı, kepçe ve kol kısmının, kepçe haznesinin sağlamlığı ve makinayla uygun birleşimi, yağlanması gibi pek çok faktör göz önünde bulundurulup kontrol edilir. Ekskavatör periyodik kontrol işlemi sırasında ortaya çıkacak tüm hasar ve ihmaller not alınarak ilgili işletme ve gerekli kurumlarla paylaşılır.

Ekskavatör Fenni Muayene İşleminde İhmal Nasıl Sonuçlanır?

Ülkemizde özellikle dev yapı, inşaat ve şantiyelerde yahut yollarda kullanılan ekskavatör fenni muayene işlemlerinin ihmal edilmesi durumunda oldukça ciddi kaza ve yaralanmalar söz konusu olmaktadır. Her yıl pek çok işçi Ekskavatör kontrolleri yapılmadığı için üzerlerine düşen hafriyat veya kepçe haznesinin altında kalmakta ve feci şekilde can vermektedir.

Aynı şekilde yollarda kullanılan ekskavatör periyodik kontrol yapılmadığı taktirde yaşanacak kazalar elim sonuçlar doğurabilir. Ekskavatör periyodik kontrol işlemi için daha fazla bilgiyi bizi arayarak öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir