yangin hortumu periyodik kontrol

Yangın dolabı, yangın sırasında yangına acil müdahale etmek için kullanılır. Yangın söndürme hedefli kullanılan yangın dolabı, çoğunlukla işletmelerde, binalarda, hastanelerde, okullarda ve otellerde kullanılmaktadır. Yangın dolapları her kata konulmakta olup aralarında 30 metre mesafenin bulunması gerekir.

Yangın hortumları, yangın dolaplarında ve itfaiye araçlarında yangını söndürmek amacıyla kullanılan depodan gelen suyu püskürten yangın söndürme aracıdır. Yangın hortumları, basınçlı suya dayanıklı malzemeden üretilmiş hortumlardır. Bu hortumlar, ateşe ve uzun kullanımda yıpranmalara karşı da son derece dayanıklıdır.

Yangın Hortumu Kontrol Standartları ve Muayenenin Önemi

Yangın hortumu kontrolleri, TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1+A2, TS EN 12416-2+A1, TS EN 12845 standartlarında belirtilen kriterler göz önünde bulundurularak yapılır. İlgili standartlarda aksi belirtilene değin, tesisatların periyodik kontrolleri yılda 1 kez yapılır.

İşlevsel olarak büyük katkı sağlayan yangın hortumlarının mutlaka bakım ve kontrolleri yapılmak zorundadır. Uzun süre kullanılmamış olan hortumlar tekrar açılıp sarılmalı ve basınç testi benzeri testler ile fenni muayenesi yapılmalıdır. Yangın tesisatı büyük ehemmiyet arz ettiği için tesisatın her an çalışır durumda olması gerekmektedir.

Her an hazır ve çalışır durumda olmaları için de bakım ve kontrollerinin yapılması muhakkak gerekmektedir. Yangın hortumlarının iş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliğine tabii olduğunu unutmamak gerekir.

Yangın Tesisatı Periyodik Kontrolü ve Muayenesi Adımları

Yangın tesisatı periyodik kontrolü ve fenni muayenesi; pompalar ve pompa dairesi, yangın suyu havuzu, pompa emiş ve basma kollektörleri, tüm yangın dolapları, boru tesisatı, sprinkler (yağmurlama) sistemi ve hidrant sisteminin kontrol ve testlerini içerir. Yangın tesisatı muayenesi, özel bilgi ve deneyim gerektiren bir konu olmasından ötürü sadece konunun uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Bu uzman ekip, ekipmanlarını kullanarak bir kontrol gerçekleştirir. Uzman ekip, gerçekleştirdiği yangın hortumu kontrolleri sonucu tespit ettiği eksiklikleri, aksaklıkları ya da tehlikeli durumları rapor halinde sunar, olası bir tehlikeli durumun engellenmesi ve yasal gerekliliklerini sağlamak adına kullanıcılara yardımcı olur. Büyük yangınları engellemek, itfaiye desteği gelene dek önlem alınabilecek yangın tesisatları için ihtiyaç olan bütün materyaller hizmetler arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir