orta gerilim projesi

Orta gerilim projesi enerji nakil hatları için arazi profili ve iletim hatlarının şablonlarını içeren bir projedir. Oldukça Uzun ve karmaşık bir çizim olan orta gerilim projesi, alanında uzman elektrik mühendisleri ve uzman proje grubu tarafından hazırlanan, çeşitli elektrik sembollerini ve kısaltmaları içeren bir projedir.

Enerji dağıtım projesi örnek çizimleri, çeşitli bilgisayar programları ve yazılımlar. Örneğin; Delphi ile hazırlanan programdan Autocad çizim programına gönderilen komutlarla orta gerilim projesi tüm detayları ile hazırlanabilmektedir.

Orta gerilim mühendisi, genellikle Autocad çizim programı kullanarak OG Projesi hazırlar. OG Projesinde, enerji nakil hatlarında kullanılabilecek bütün iletken sehim şablonları ve direk tiplerinin şablonları hazırlanır. Autocad programı, elle yapılan ve çok uzun zaman alan OG Proje çizimleri için idealdir. Hata payı sıfıra yakındır.

Orta Gerilim Projesi Nasıl Hazırlanır?

Orta Gerilim Projesi, trafo binalarının tasarımı, modüler kapalı hücre trafo tesisleri, trafo merkezi projelendirmesi gibi çeşitli elektrik tesisi çalışmalarını içerir. Örneğin; 630 KVA trafo projesi veya 1000 KVA trafo projesi için AG Projeleri olarak da bilinen alçak gerilim projeleri veya orta gerilim projesi hazırlanır. Trafo projesi DWG içerisinde yer alan orta gerilim projesi trafo kapasitesine veya enerji nakil hattı özelliklerine göre değişebilir. Projede orta gerilim panoları kurulum şeması da yer alır. Orta gerilim tesisleri veya orta gerilim kompanzasyon tesisi gibi birimlerde kurulum için Orta gerilim projesi çizilir. Projelendirme, alanında uzman mühendis ve teknik kadro tarafından yapılır. Proje çizim öncesi sahada keşif ve inceleme çalışması yapılması önemlidir. Gerekli incelemelerin ardından mühendis tarafından orta gerilim projelendirme süreci başlatılır.

Orta Gerilim Projeleri öncesi yapılan etütlerle birlikte topografik incelemeler de yapılması gerekir. Projelendirilme işlemleri öncesi gerekli hesaplar yapılır. Keşif işlemlerinde teknolojik ekipmanlar kullanılır. Tüm bu süreçlerin ardından projeye dair tüm detaylar, uzman proje grubu tarafından hazırlanır.

Orta Gerilim Projesi şu işlemleri ve şemaları içerir

  • Orta Gerilim kablo montajı işlemleri
  • Orta Gerilim elektrik tesisi trafo işlemleri
  • Orta Gerilim panoları
  • Elektrik altyapısı

Proje aşamasında enerji müsaade belgesi alınması, teknik hesapların yapılması, projenin uygulanması ve diğer gerekli onayların alınması gibi işlemler, alanında uzman ve yetkili firmalar tarafından yürütülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir