Asetilen Tankı Periyodik Kontrol

Asetilen tankı periyodik kontrol Asetilen, Oksijen-yakıt gaz kaynağında ayrıca ateşle yapılan kesme işlemlerinde en fazla kullanılan yanıcı gazlardan bir tanesidir. Asetilen ateşinin ısısı, kullanılan Oksijen miktarına bağlıdır. Asetilen ateşi genellikle hava ve asetilan gazı karışımının alev sıcaklığı ortalama 2300 derece civarındadır. Asetilen, saf Oksijen ile yakıldığı zaman alev sıcaklığı 3166 °C ye kadar yükselir, ancak alev sıcaklığı ve üretilen ısı miktarı oksijen miktarına bağlıdır. Asetilen genellikle karbürleyici, nötr ve oksitleyici yanıcı gaz alev türleri üretir. Tüm bu aşama ve işlemi gerçekleştirmek için kullanılan asetilen tankı periyodik kontrol işlemi mutlaka düzenli ve aksatılmadan yapılmalıdır.

Asetilen Tüpleri Ne Zaman Kontrol Edilmeli?

Taşınabilir asetilen tüpleri periyodik kontrolleri: yılda en az 1 kez TS 12863 standardında belirtilen kriterlere göre makine mühendisi tarafından kontrol edilerek sonuçlar için “Taşınabilir Asetilen Tüpleri Periyodik Kontrol Raporu” düzenlenir. Manifoldlu Asetilen Tüp Demetleri Periyodik Kontrolleri : yılda en az 1 kez TS EN 12755 ve TS EN 13720 standartlarında belirtilen kriterlere göre makine mühendisi tarafından kontrol edilerek sonuçlar “Manifoldlu Asetilen Tüpü Fenni Muayene Kontrol Raporu” olarak düzenlenir.

Asetilen tankı periyodik kontrol işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için zaman kaybetmeyin. Şimdi bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir