kacak akim rolesi

Günümüzde meydana gelen her 3 yangından 1 tanesi kaçak akımlardan dolayı yaşanmakta ve sadece mal ve maddi zarar kaybına değil büyük ve trajedik can kayıplarına da yol açmaktadır. Devrelerde meydana gelecek kaçakları önlemek ve faciaların önüne geçmek için kaçak akım rölesi adını verdiğimiz akacak akımı ve yalıtımı kontrol eden bir araç bulunur.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Çalışır?

Günümüze hemen her ev, iş yeri, firma ve işletme yer alması gereken kaçak akım rölesi bir anahtar ve bir akım transformatöründen meydana elir. Sistemdeki akım transformatörün primer sargısından geçerek ilgili ve kaynaktaki sekondender sargıda bir E.M.K meydana gelir.

Akım transformatörü sistemden geçen akımların eşitlik ve hiza durumuna bakar. Eşitlik durumu sistemdeki akımların bir birlerine zıt olduğu durumlarda sağlanır. Bu durumda açma bobini akımı iletmez halde kalır. Kaçak akım rölesi ev ve işyerlerinde mutkaka tesisatın girişine bağlanmalıdır. Ayrıca tam verim alabilmek için tesisin iyi bir topraklama hattına sahip olası gereklidir.

Kaçak Akım Rölesi Ne İşe Yarar?

Günümüzde ev, firma ve işletmelerde yüksek güvenlik için kullanılması gereken kaçak akım rölesi işletmede meydana gelecek kaçaklardan dolayı yaşanabilecek patlama, sızıntı, yangın risklerini engelleyerek hem can hem de mal güvenliğini korumaktadır.

Nitekim aşırı sızıntı yahut kaçak durumunda hem işletmede kullanılan elektronik cihazlar zarar görebileceği gibi hem de yangın durumunda ciddi can kayıpları da yaşanabilir. Bu sebeple kaçak akım rölesi her işletme ve ev için mutlaka gerekli aygıtlardan bir tanesidir.

Kaçak Akım Rölesi Nasıl Takılır?

İşletme ve evlerde kaçak akım rölesi bağlanırken mutlaka 300mA Kar bağlantısına dikkat edilmelidir. Nitekim 300mA Kar bağlantısı eğer tesisatın elektrik kaynağı trifaz (3 fazlı) ise bu devreye uygun olan trifaz kaçak akım rölesi kullanılmalıdır.

Eğer farklı olarak bir dükkan veya asansör gibi bir tesisata çekilecekse kaçak akım rölesi trifaze sistemde takılabilir. Bu rölede 4’ü giriş 4’ü çıkış olmak üzere toplam 8 adet birbiriyle ilintili bağlantı noktası bulunur. Burada N ile ifade edilen noktalar nötr giriş ve çıkışı göstermektedir.

Kaçak Akım Rölesi Faydaları Nelerdir?

Günümüzde işletme ve firmalarda sıkça kullanılan kaçak akım rölesi aşırı elektrik yüklerinde yahut kaçak durumlarında devredeki bağlantıyı keserek sistemde meydana gelebilecek yangın ve patlamaların önünde geçer.

Böylece hem işletmede yer alan elektronik cihaz ve taşınmaz mallar korunurken, aynı zamanda çıkabilecek yangının engellenmesiyle insan sağlığı ve can güvenliği de korunmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir