Mobil vinç periyodik kontrol

Günümüz artık kas gücünü makine gücüne bıraktığı elektroniğin ve makinenin hüküm sürdüğü çağ. Hal böyle olunca büyük ölçekli şantiye, liman ve sanayi alanlarında, yüksek ağırlıktaki yükleri taşımak için kullandığımız çeşitli vinç ve araçlar mevcut. Mobil vinç periyodik kontrol işlemi vincin sağlıklı ve kurallara uygun çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmek için kullanılır.

Mobil vinçler, sabit ve ağır mobil vinçlerin aksine genellikle bir kamyon ve tırın üzerine monte edilebilen, taşınabilir vinç tipleridir. Ağır ve kalıcı vinçlere kıyasla daha pratik ve kolay taşınabilirliğe sahiptir. Mobil vinç periyodik kontrol işlemi, iş sağlığı ve güvenliği açısından her yıl en az 1 defa kontrol edilir.

Mobil Mobil vinç Periyodik Muayene Nasıl Yapılır?

Özellikle şantiye ve inşaat alanlarında sıkça gördüğümüz mobil vinç periyodik kontrol raporu hazırlanırken çeşitli gözlem ve aşamalardan geçirilmektedir. Alanında uzman mühendis ve teknikerler eşliğinde mobil vinç muayene rapor formu doldurulurken vincin sahip olduğu bakım kontrolleri, uzun ömürlülüğü ve garanti kapsamı, kullanım alanları, kullanım yaşı gibi pek çok faktör değerlendirmeye alınarak mobil vinç üzerinde yasa ve kanunlara uygun çerçevede kurulum ve bakım düzenlemelerinin yapılıp yapılmadığı saptanmaktadır.

Mobil vinç periyodik kontrol raporu hazırlanırken en önemli kriterlerden bir tanesi de vincin kaldırma ve taşıma işlemini güvenli ve kurallara uygun biçimde gerçekleştirip gerçekleştirmediğidir. Mobil vinç fenni muayene yapılırken ortaya çıkan tüm kusur ve ihmalkarlıklar muayene raporu üzerine not alınarak ilgili işletmeye cezai müeyyide olarak yansıtılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir