celik halatli cektirme periyodik kontrol

Çelik halatlı çektirme aleti iki cismi birbirine yaklaştırmak veya bağlamak için kullanılan araçtır. Çelik halatlı çektirme genellikle montaj aşamasında kullanılır. Bu alet kaldırma ve iletim ekipmanları kategorisinde yer alır.

Çelik halatlı çektirme periyodik kontrol bu kategori temel alınarak yapılır. Çelik halatlı çektirme periyodik kontrol İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre yapılmalıdır. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği’ne göre çelik halatlı çektirme aletinin periyodik bakımı yılda bir kere yapılmak zorundadır.

Çelik Halatlı Çektirme Periyodik Kontrol Nasıl Yapılır?

Çelik halatlı çektirme aletinin iş yerlerinde kullanım alanı oldukça geniş olduğu için bu aletin bakımı ve kontrolleri iş yeri güvenliği için büyük önem taşır. Yılda bir kez periyodik olarak muayene işlemi gerçekleştirilmesinin yanı sıra herhangi bir arıza veya aksaklık durumunda çelik halatlı çektirme aleti acilen tamir ettirilmelidir.

Kontroller sırasında çelik halatlı çektirme aletinin çeşitli özellikleri kontrol edilir. Bunlar arasında halatın yağ durumu, halatın uç bağlantılarının uygun olması, halat eklemsi varsa bunların sağlamlığı, halatın fiziksel durumu gibi özellikler kontrol edilir. Halatın fiziksel durumu kontrol edilirken halatta ezilme veya bükülme olmaması, halat sarımlarının açılmamış olması, halatta kırık veya kopuk tel olmaması gerekmektedir.

Çelik Halatlı Çektirme Periyodik Kontrol Kimler Tarafından Yapılır?

Çelik halatlı çektirme periyodik kontrol işlemi devlet tarafından yönetmeliği belirtilmiş eğitimi alan herkes tarafından yapılabilir. Bu kişiler genelde mühendis veya tekniker görevinde bulunurlar. Bunun yanı sıra pek çok şirket de çelik halatlı çektirme aletinin kontrolünü yapabilmektedir.

Çelik Halatlı Çektirme Periyodik Kontrol Önemi Nedir?

Çelik halatlı çektirme aleti iş yerlerinde pek çok amaçla kullanılır. Bu sebeple kullanılan aracın zarar görmemesi için kontrolleri aksatılmamalıdır. Taşıma veya montaj sırasında sağlam olmayan bir çelik halatlı çektirme aleti hem iş makinelerine hem de monte edilen alete zarar verebilir.

Bu ve bunun gibi olumsuz durumların yaşanmaması için çelik halatlı çektirme aletinin yılda bir kere periyodik olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca eğer çelik halatlı çektirme aletinde halat incelmesi, sarım tellerinin kopması gibi durumlar gözlendiyse alet periyodik kontrol zamanının gelmesi beklenmeden kontrol ettirilmelidir. Çelik halatlı çektirme periyodik kontrol işlemi için daha detaylı bilgi almak isterseniz zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir