zincirli cektirme periyodik kontrol

Zincirli çektirme periyodik kontrol işlemi hakkında tüm detayları burada bulabilirsiniz. Zincirli çektirme araçları günümüzde kullanılan iş makineleri arasında değerlendirilmektedir. Bu araçlar, iş yükünü hafifletmesiyle birçok alanda kullanım imkanı bulmuştur. Araçların sağlıklı şekilde kullanımına devam edilmesi için periyodik kontrolden geçirilmesi, kanunlarla zorunlu tutulmaktadır.

Zincirli Çektirme Araçlarının Periyodik Kontrolü

Zincirli çekme araçlarına uygun hükümler 6331 Sayısı İş Güvenliği Kanunu ile belirlenmektedir. Bu araçlar, dayanıklı ve güçlü yapıdadır. Fakat bu özelliklerini uzun süre devam ettirmeleri, alınacak önlemlere bağlıdır. Periyodik kontroller, aracın herhangi bir bölümünde meydana gelen arızalar varsa, bunları tespit etme amacı taşır. Bununla birlikte araçların gönül rahatlığı ile kullanılmasına yardım eder.

Bu araçların fenni muayene olarak adlandırılan kontrolleri, en az yılda bir kez tekrarlanmalıdır. Ancak söz konusu süre, bazı kriterlere göre değişebilir. Bazen araç firmaları, ürettikleri araçların niteliklerine göre bu sürenin daha kısa tutulmasını önerir. Veya araç çok yoğun kullanılıyorsa, bu durumda da daha sık muayene önerilir.

Zincirli Çektirme Araçlarının Fenni Muayenesinde Dikkat Edilecekler

Bu araçların kaza yapmasının en yaygın nedeni, zincir bölümünde oluşan hatalardır. Mapa bağlantısı olarak adlandırılan kısımlar da önem taşımaktadır. Araçta yer alan kancaların da sağlamlığı değer taşır. Yapılan muayene tüm bu aksamların gözden geçirilmesini sağlar.

Fenni muayene sırasında mutlaka konu hakkında yetkili bir firma görev yapmalıdır. Muayeneyi yapacak olan ekibin, bu tür araçlar hakkında uzmanlığı olması istenmektedir. Bu kriterlerin dışındaki firma ve kişilerce yapılan muayeneler geçersizdir. Zincirli çektirme periyodik kontrol sürecinde bu detaylara dikkat edilmelidir.

Zincirli Çektirme Araçları Periyodik Kontrol Raporu

Yapılan periyodik kontrol sonrası bir rapor hazırlanması zorunludur. Bu rapor, bir sonraki muayeneye kadar saklanmalıdır. Gereken durumlarda yetkililer, periyodik kontrol raporunu görmek isteyebilir. Bu rapora sahip olmamak, çalışmaktan men edilmek ve bazı cezalara maruz kalmak anlamına gelmektedir.

Hazırlanan rapor, aracın durumunun özeti niteliğini taşımaktadır. Eğer raporda aracın bazı aksaklıklarından söz edilmiş ise, bunların düzeltilmesi elzemdir. Raporun yalnızca gerçekleri yansıtması en önemli unsurdur.

Firmamızın sizlere sağladığı zincirli çektirme araçları periyodik kontrolleri, büyük bir titizlikle gerçekleştirilmektedir. Detaylar hakkında firmamıza ulaşarak bizlerden bilgi alabilirsiniz. Zincirli çektirme periyodik kontrol işlemi hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir