elektrikli pano olcumu periyodik kontrol

Elektrikli pano ölçümü periyodik kontrol hakkında sizlere detaylı bilgi aktarmadan önce birkaç kısa bilgi paylaşacağız. Günümüzde en çok kullanılan enerji türünden bir tanesi de elektriktir. Her ev ve iş yerinde bulunan elektrik bir pano sayesinde dağıtılmaktadır.

Elektrik saatlerinin bulunduğu bu pano, bir dağıtıcı görevi üstlenerek hanelere elektriğin sağlıklı ve düzgün bir biçimde ulaşmasını sağlamaktadır. Elektrik, ihmale geldiği anda geri dönülmez hasarlara yol açabilecek yangınların ve can/mal kaybını da beraberinde getirebilmektedir.

Bu nedenle de elektrikli pano ölçümü periyodik kontrolünün aksatılmadan yapılması ve fenni muayene işlemlerinin takip edilmesi gerekmektedir.

Elektrik Panolarında Fenni Muayene

Fenni muayene genel olarak araçlar için kullanılan bir terim olsa da elektrik panoları da fenni muayene işlemine tabi tutulması gereken tesisatlardandır. Elektrik tesisatlarında can ve mal kaybına neden olacak veya genel işleyişi aksatacak teknik arızaların meydana gelmemesi için bir belge düzenlenmesi gerekmektedir.

Yapılan fenni muayene işlemlerinin ardından verilen Elektrik Uygunluk Raporu’nun ardından pano kullanıma açılabilmektedir. Yapılan kontrollerin ardından verilen belge ile elektrik panosu kullanıma açılabilir.

Fenni Muayene İşlemi Hangi Kontrolleri Kapsar?

Fenni muayene işlemi panonun sağlıklı bir şekilde elektrik dağıtımı yapabilecek donanımda olmasının yanı sıra sıcaklık ve ısı ölçümlerinin de gerçekleştirildiği işlemlerin yapıldığı kapsamlı bir kontrolü içermektedir. Tesisatın doğru yere bağlandığını, tesisatın kablolama işlemlerinin tam anlamıyla gerçekleştirildiğinin de kontrolü aynı zamanda sağlanabilmektedir.

Bütün bu işlemlerin yanı sıra hanelere giden tesisatların denetimi de fenni muayene ile yapılmaktadır. Fenni muayene işleminden sonra verilecek olan Elektrik Uygunluk Belgesi genel olarak şu kontrollerin yapılmasının ardından verilmektedir.

  • Jeneratör Muayenesi
  • Elektrik İç Tesisat Ölçümleri ve Kontrolleri
  • Katodik (Panoların içinde bulunan demir veya paslanma riski olan metallerin su ve hava sızdırmaları sonucunda maruz kalacakları çürümenin önlenmesi için yapılan kontrol) Koruma Kontrolleri
  • Elektrik Panosu Kontrolleri
  • Paratoner (Pano içerisinde yer alan elektriğin sağlıklı ve risk oluşturmayacak şekilde tahliye edilmesini sağlayan sistemler) Kontrolleri

Elektrikli pano ölçümü periyodik kontrol

  • Topraklama (Elektrikli panolarda kaçakların önlenmesi adına toprağa veya tahliye için uygun görülen bir alana kabolların bağlanması işlemi) Kontrol ve Ölçümleri.

Elektrik Panolarının Periyodik Bakımları

Elektrik panolarının fenni kontroller hariç aylık veya gerek görüldüğünde 15 günde bir periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımlarla elektrik panolarında bulunan kaçakların veya kablolama sorunlarının önüne geçilebilmektedir.

Periyodik kontrol, saat sayaç sayısına göre değişmektedir. Saat sayaç sayısı panonun kapasitesini de belirlediği için ayda bir profesyonel olan kişilere yaptırılmalıdır.

Fenni Muayene Ve Periyodik Bakımları Yaptırmamanın Sonuçları Nelerdir?

Elektrik insan teması ile en tehlikeli enerji türlerinden biridir. Elektrikli pano ölçümü periyodik kontrol işlemi için şunu söyleyebiliriz. Elektrik kontrol edilmesi zor bir enerjidir. Bu nedenle de muayene ve periyodik bakımlarının yapılmaması;

  • Can ve mal kayıplarına sebep olabilir.
  • Ağır yangın tehlikesi riski oluşturabilir.
  • Kontrollerin yapılmaması devlet tarafından da denetlendiği için bu alanda cezaları da beraberinde getirmektedir.
  • Panoların kontrolü elektriğin sağlıklı bir şekilde dağıtımı için gerekmektedir.

Elektrikli pano ölçümü periyodik kontrol hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz zaman kaybetmeden bizimle iletişime geçin. Aklınıza takılan tüm sorulara hızlı cevap bulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir