hidrant periyodik kontrol

Hidrant periyodik kontrol hakkında tüm detayları bu bölümde bulabilirsiniz. Günlük hayatta insanların başlarına hiç beklenmedik olaylar gelebilir. Bu nedenle insanlar istemedikleri şeylerin başlarına gelmesini önleyebilmek için yüz yıllar boyunca çeşitli önlemler almak zorunda kalmışlardır.

Günümüzde gelişen teknoloji de alınması gereken bu önlemlerin güvenlik sınırlarını belirterek ölçülebilir ve kontrol edilebilir olmasını sağlamaktadır. Sözünü ettiğimiz istenmeyen olaylara çok çeşitli örnekler verebiliriz; Sel, fırtına, heyelan, çığ ve yangın. Bu listeyi verilecek örneklerle kolaylıkla daha da uzatmamız mümkün.

Hidrant Sistemleri

Hayat kurtaran sistemler arasında bulunan hidrant sistemlerini en iyi anlatabileceğimiz örnek ise yangın söndürmedir. Bu sistemler bina dışarısında bulunan ve ana şebeke hattına bağlı olan sistemlerdir. Her hangi bir yangın anında yangını söndürebilmek için su çekebilmeyi sağlarlar.

Özellikle itfaiyecilerin kullandığı bu sistem ile yangına direk müdahale edilebilmektedir. Dolayısıyla toplum hayatında oldukça önem taşıyan bu sistemlerin kontrolleri ve bakımı da çok önemlidir.

Bu sistemlerin gerekli oldukları zamanda doğru bir şekilde çalışabilmelerinin sağlanabilmesi için standartlara uygun bir şekilde hidrant periyodik kontrol çalışmalarının yapılması gerekmektedir. İlgili standartlarda belirtilen kontrol süresi ise yılda bir keredir.

Nasıl Kullanılır?

Yangın anında yangına binanın dışından müdahale edilebilmesini sağlayan bu sistemler kritik zamanlarda suya ulaşabilmeyi kolaylaştırır. Hız, kontrol ve zaman kazandırır. Dolayısıyla belediyelerin bu sistemleri kurmaları görevleri arasında yer alır.

Herhangi bir yerde herhangi bir şekilde çıkabilecek yangınların hızla söndürülebilmesi, can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için kullanılır. Güvenlik alanında büyük bir önem arz eden bu sistemlere yapılması gereken fenni muayene standartlarda belirtilen sürelerde yapılmalıdır.

Hidrant Sistemlerinin Kurulma Şartları

Genel olarak bina ve diğer yapılardan 10 – 15 metre uzağa kurulurlar. Hidrantlar arasındaki uzaklıklar risk durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Az riskli görülen yerlerde 150 metre olan uzaklık çok riskli görülen yerlerde 50 metreye kadar inebilmektedir. Ayrıca orta riskli olan bölgelerde bu mesafe 100 – 125 metre arasında tutulur.

Oluşacak yangınların kolaylıkla söndürülebilmesinin sağlanması için hidrant sistemleri kurulurken yapının bütün çevresini kapsayacak şekilde tesis edilir. Ayrıca hidrantlar itfaiyenin ve diğer araçların zorlanmadan rahat bir şekilde yanaşabileceği şekilde kurulur. Kurulumda bu araçların kolaylıkla hidranta bağlanabilmeleri için çeşitli düzenlemeler yapılır.

Hidrant sistemlerinde en az 1900 l/dk olması gereken dizayn debisi bina için belirlenen tehlike sınıfına göre artış gösterir. Hidrant sisteminde suyun gelmesi için kullanılan borularda ring sistemi uygulanmamışsa en düşük boru çapının 100 mm olması gerekli olur. Bazı durumlarda hidrantların yenilenmesi gerekebilir.

Böyle zamanlarda değişim işleminin kolaylıkla yapılabilmesi için uygun noktalarda hat kesme vanalarının temin edilmesi gerekmektedir. Hat kesme vanaları hidrant sistemlerinin bakımlarının yapılabilmesi için de gerekli olmaktadır.

Özetle güvenliğin sağlanabilmesi için büyük bir öneme sahip olan hidrant sistemleri her zaman çalışmaya hazır durumda olmalıdır. Bunun için bakımlarının ve hidrant periyodik kontrol düzenli olarak zamanında yapılmasına dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir