makasli transpalet periyodik kontrol

Teknolojinin geliştiği ve taşımacılığın hızla önem kazandığı dünyamızda, transpalet aletleri hemen her fabrika, depo ve şantiye alanında görebileceğimiz oldukça pratik taşıma araçlarıdır. Günümüzde makaslı transpalet periyodik kontrol işlemi her yıl en az 1 defa düzenli olarak yapılmaktadır.

Makaslı transpaletler normal transpaletlere kıyasla hidrolik sistemle çalışan ve gövdesinin altında çapraz makas şeklinde iki adet kol ile ağırlığı kaldıran taşıma araçlarıdır. Forkliftler, liftler ve transpaletler olarak genellikle istif grubu makinaları oluştururlar.

Günümüzde makaslı transpalet periyodik kontrol işlemi, transpaletin taşıdığı güvenlik riskleri sebebiyle her yıl periyodik olarak yapılmakta ve tespit edilen tüm hatalar işletmeye bildirilmektedir.

Makaslı Transpalet Periyodik Muayene Raporu Nasıl Hazırlanır?

Ülkemizde pek çok şantiye, fabrika, depo ve arazilerinde denk geleceğimiz makaslı transpalet periyodik kontrol yapılırken, öncelikle aracın fren, sinyal, işaretleme gibi temel bazı görev ve işlevlerini yerine getirip getirmediği kontrol edilir.

Bu işlevlerini başarıyla tamamlayan makaslı transpalet aracı ardından teker hava kontrolü, çatal kolları, zincir durumu, piston, silindir, hortum gibi hidrolik sistemlerin kontrolü yapılarak araç üzerinde herhangi bir hasar veya kusur olmadığı doğrulanarak makaslı transpalet periyodik kontrol raporuna işlenir.

Son olarak araç üzerinde gerekli operasyonel taşıma işlemleri tadbik edilerek makaslı transpalet periyodik kontrol rapor formu doldurularak ilgili birime teslim edilir. Kontrol sırasında ortaya çıkabilecek her tür hata ve aksaklık yahut ihmalden kaynaklı kusurlar, firma ve işletme sahiplerine bildirilerek yasalar çerçevesinde gerekli yaptırımlar uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir