sozlesme gucu

Ülkemizde elektrik kullanımı merkezlerden, köylere kadar sorunsuz bir şekilde sağlanmaktadır. Gelişen teknoloji çağı ile neredeyse her ürün elektrik ile çalışmaktadır. Elektriğin günümüzdeki bu önemi ile birlikte insanlar oturdukları evlerin, çalıştıkları iş yerleri ve bunun gibi bir çok yerin elektrik faturalarını ödemektedir.

Elektrik faturalarında bir den fazla terimler bulunmaktadır. Bu terimler de insanların evlerine, iş yerlerine elektrik bağlanmasında yer alan ve firma ile yaptıkları sözleşmelerde geçmektedir. Sözleşme gücü ve demand terimleri de bunlardan bir kaçıdır.

Elektrik faturalarında yer alan müşterinin talebi üzerine çekeceği kabul edilen ve sözleşmesinde çekilmesi ya da verilmesi konusunda belli hükümler konulmuş olan etkene sözleşme gücü denir. Demant ise insanların (müşterilerin), bir ay içerisinde çektikleri maksimum gücü göstermektedir.

Bu ve bunun gibi birçok terimlerin karşılığında harcadığınız enerjileri elektrik faturalarınızda görmeniz muhtemeldir. Elektrik faturalarınızdaki terimlerin karşılığındaki güçlere bakarak o ay içerisinde ne kadar elektrik harcadığınızı, elektrik kaçağınızın olup olmadığını da fark edebilirsiniz.

Evlerimizde, iş yerlerinde gelen faturalar sonrası insanlar faturalarındaki ücrete karşılık nerede ne kadar enerji harcadıklarını tespit etmeleri oldukça kolaylaşmıştır. Elektrik şirketleri de insanların harcadıkları enerjileri faturalarında terimler eşliğinde açıklayarak insanları bilgilendirmeyi hedeflemektedirler.

Sözleşme Gücü Neye Göre Değişir?

İnsanlar sözleşme gücü değerlerinin neye göre değiştiğini, sözleşme gücüne göre elektrik fiyatının değişip değişmediğini ve  az güvence bedeli ödemek için sözleşme gücünün nasıl düşürüldüğü gibi konuları merak etmektedir. Elektrik sayaçlarının bağlantı gücü evde bulunan elektrikli aletlerin toplam gücüne oranla belirlenmektedir.

Evin elektrik gücü gereksinimini karşılaşmayan bağlantı güçlerinde ise evlerimizde yaşadığımız sigorta atma eylemleri başımıza gelmektedir. Dağıtım firması ile yapılan sözleşmeler tek terimli ve çift terimli olarak ikiye ayrılmaktadır. Çift terimli abonelikler demand olarak nitelendirilmektedir.

Tek terimli aboneliklerinizde sadece tükettiğiniz elektrik enerjisine göre elektrik faturası öderken çift terimli aboneliklerinizde ise her ay abonelik başında talep edilen güç için ayrı bir ödeme daha yaparsınız. Demand aboneliğinizin yapılması için ise demand ölçebilen sayaç kullanılması gerekmektedir.

Çift terimli abonelikler tek terimli aboneliklere göre daha avantajlı gibi gözükmektedir. Demand tipi aboneliğinizde tüketilecek enerji için daha önceden yaptığınız anlaşma için ücret ödersiniz. Fakat tüketilecek enerji miktarını aşarsanız cezai ödeme yapmak durumunda kalırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir