depolama tanki periyodik kontrol

Depolama tankı periyodik kontrol depolama tankları, arıtılmış olan suyun korunması, depolanması ve dağıtılmasını sağlayan bir ekipmandır. Depolama tankları, tonaj ve kapasiteleri kadar suyun depolanmasında kullanılmaktadır.

Suların sağlıklı bir biçimde dağıtılması için depolama tanklarına ihtiyaç duyulmaktadır, bu nedenle depolama tanklarının kullanıma başlamadan önce yapılacak olan fenni muayene işlemleri ve periyodik kontrolleri oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Depolama Tanklarının Fenni Muayene İşlemleri

Depolama tankları, montajlarının ardından bir takım muayene işlemlerine tabii tutularak, kullanıma hazır hale getirilmektedir. Bu muayene işlemlerinin en başında montajın doğru yapılmış olmasının denetlenmesi gelmektedir. Ardından depolama içinde suyun rahatlıkla saklanması ve dağıtılması için yapılması gereken kimyasal ve teknik işlemlerin kontrolü gelmektedir. Tonaj ve kapasite belirlenmesi de muayene işlemlerinde resmi raporlara geçirilen değerlerin arasında gelmektedir.

Depolama Tanklarının Periyodik Kontrolleri

Depolama tankları, fenni muayene işlemlerinin tamamlanmasının ardından montajının yapılıp kullanılmasının aksamadan devam etmesi için periyodik kontrol işlemine tabii tutulmaktadır. Bu kontrollerde depolama tanklarının asli görevi olan suyun dağıtılıp, depolanması işlemlerini eksiksiz şekilde yerine getirilip getirilmediği kontrol edilmektedir. Ardından yapılan işlemlerde suların tahliye edilmesinde kullanılan plastik ve demir boruların kontrolü gelmektedir.

Kimyasal Maddelerin Depolanması

Depolama tankları, suların yanı sıra kimyasal maddelerinde depolanmasında kullanılmaktadır. Çoğunlukla endüstriyel alanda yapılan kimyasal depolamanın fenni muayene ve periyodik kontrolü de aynı su depolama tankları gibi yapılmaktadır.

Kimyasal maddelerin depolanmasında kullanılan depolama tanklarının çevreye ve iş sağlığına uygunluğu da kontrol ederek raporlanmaktadır. Öte yandan kimyasal maddelerin sızıntısını önleyecek olan sistemlerinde doğru bir şekilde çalıştığı, kanun ve yönetmeliklere uygun olup olmadığı denetlenmektedir.

Depolama Tanklarının Periyodik Kontrolünün İhmal Edilmesi

Su veya endüstriyel alanda kullanılan kimyasal maddelerin depolanmasında kullanılan depolama tanklarının fenni muayene ve periyodik kontrolünün aksaması durumunda pek çok olumsuz durum ortaya çıkmaktadır. Depolama tankı periyodik kontrol ihmali durumunda devlet tarafından ağır cezai yaptırımlar uygulanabilmektedir.

Özellikle kimyasal maddelerin depolandığı tankların kontrollerinin yapılmaması hem işçi sağlığı ve güvenliği hem de çevre güvenliği açısında tehlikeli durumların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle bakım ve kontrol işlemlerinin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Depolama tankı periyodik kontrol işlemi hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir