vakum tanki periyodik kontrol

Vakum tankı periyodik kontrol işlemini anlatmadan önce vakum tanklarından çok kısa bahsedelim. Vakum tankları, paslanmaz demirden imal edilen ve soğuk suların sağlıklı bir şekilde dağıtılmasına yardımcı olan ekipmanlardır.

Sızdırmaz contalarla güvenli hale getirilen vakum tankları, istenilen seviyede elde edilen basınç sayesinde plastik borulara, fışkiye sistemlerine ve musluklara soğuk suyu arzu edilen seviyede ulaştırmaktadırlar. Vakum tanklarının işleyişilerini sağlıklı bir şekilde yerine getirmeleri ve herhangi bir aksaklık yaşanmaması için montaj esnasında ve sonrasında periyodik bakım ve muayene işlemlerine tabii tutulması gerekmektedir.

Vakum Tanklarının Periyodik Kontrol İşlemleri

Vakum tankı periyodik kontrol ve muayeneler sayesinde çalışılabilir durumunun denetlenmesi sağlanması amacıyla kontrol işlemine tabii tutulmaktadır. Vakum tanklarının periyodik kontrolü sağladıkları soğuk suyun sağlıklı ve güvenilir bir biçimde istenilen noktaya ulaşmasını sağlar. Vakum tanklarının periyodik kontrolü bir kaç ana madde göz önünde bulundurularak yapılmalıdır;

Ana makina kontrolü Ana makina vakum tanklarının tüm işlevlerini yerine getirdiğinden emin olabilmek için sağlanan kontroldür. Elektrik eya hidrolik sistemlere bağlantı noktası da ana makina kontrolü ile birlikte yapılabilmektedir. Ana makinanın periyodik kontrolü zamanında ve gerek görüldüğü dönem içerisinde yapılmazsa maddi kayıpları da beraberinde getirebilmektedir.

Bağlantı noktaları kontrolü Bağlantı noktaları kontrolü, elde edilen soğuk suyun doğru ve teknik anlamda aksaklık yaşanmadan istenilen yere ulaşmasının denetimi sağlanması ile yapılır. Plastik boruların makina ile bağlantı noktalarında herhangi bir patlama, hassaslaşma veya buzlanma gibi durumların yaşanıp yaşanmadığı da bağlantı noktalarının kontrolü ile sağlanabilmektedir.

Elektrik tesisatlarının kontrolü Vakum tanklarının da çalışabilmeleri için elektrik enerjisine ihtiyaçları vardır. Bu nedenle de elektrik bağlantı noktalarının da ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmesi gerekmektedir. Elektrik bağlantı noktalarında yer alan herhangi bir kaçak veya noksanlık, ciddi tehlikeleri de beraberinde getirebilmektedir.

Vakum Tanklarının Fenni Muayene İşlemleri

Vakum tankı periyodik kontrol ilk olarak ekipman ile birlikte gelen kullanım kılavuzu ve teknik talimnamelere uygunluk durumunun kontrolü ile sağlanmaktadır. Bu şartlara uygun olan ekipmanlar, aynı şekilde teknik olarak sisteme ve borulara monte edilebilmesi de mühendis veya teknikerler tarafından sağlanmaktadır.

Tüm bu işlemler gerçekleştirildikten sonra vakum tankının sağlıklı bir şekilde çalıştığı gözlemlenerek kayıtlara geçirilerek raporlanmaktadır. Vakum tankı periyodik kontrol işlemi için şimdi bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir