vidali kompresor periyodik kontrol

Vidalı kompresör periyodik kontrol hakkında tüm detayları sizler için derledik. Vidalı kompresörler, aralıklı hareket kompresörleri (sürekli olmayan akışı sağlayan) olarak kategorize edilir. Ayrıca, kompresör tipleri için basınç ve akış şeması üzerindeki diğer kompresör tipleriyle karşılaştırıldığında, orta akış ve orta basınç kompresörleri ile kategorize de edilebilir.

Çalışma Mantığı

Vidalı kompresörler iki vida içerdiği için bunlardan biri primer taşıyıcı (motor, türbin) ile sürücüye monte edilmiş, diğeri ise tahrikli vidadır. Çalışma teorisine göre, iki vida, basınç yükseltmek için basınçlı bölgedeki yağ ile sıkıştırılmış havayı sıkmak suretiyle sürücünün dönüş yönüne (saatin tersi yönünde) göre birbirlerine zıt dönecek şekilde dişliler vasıtasıyla monte edilir.

Sıkıştırılmış hava, kompresörün içindeki yağ ile sıkıştırılır ve daha sonra sıkıştırılmış yağ ve hava, yağı ve havayı ayırmak için bir yağ ayırma ünitesine verilir. Daha sonra ise, hava tahliye hattına gönderilir ve yağ filtrasyonu için yağ filtresine, ardından tekrar kompresörün emişine döndürülür.

Bu tip kompresör, çalışma sırasında titreşim ölçümünde büyük eksenel yer değiştirme ile tanımlanır. Bunun eksenel yer değiştirmesi, farklı tipteki diğer herhangi bir kompresörden daha yüksektir.

Oluşabilecek Yağ Problemleri

Bu tip kompresörlerde kullanılan yağ, çıkış sıcaklığı çok yüksek olan 99 ᵒC’ye ulaşabileceğinden, yüksek sıcaklığı koruyabilen tipte olmalıdır. Bazı yağ türleri bu yüksek sıcaklığa sahip değildir, bu yüzden sistemde partikülleri çökertmeye başlar. Bu parçacıklar, kartuş hızını çok hızlı değiştiren yağ filtrelerini ve yağ ayırıcı kartuşlarını bloke eder. Bu oluşabilecek yağ ile ilgili sorunu meydana getirir.

Bakım, Onarım ve Periyodik Kontrolleri

Vidalı kompresör periyodik kontrol iş ekipmanları kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği çerçevesinde Doğansoy işletmesi olarak periyodik kontrol ve fenni muayene süreçleri profesyonel ve uzman kadromuzla itina ile gerçekleştirilir.

İlgili yönetmeliğin “Basınçlı kap ve tesisatların periyodik kontrolleri” adlı ilgili alanında geçen süreler bizim için önem arz eder.

  •  Hidrostatik testler her yıl mutlaka en az 1 defa yapılmalıdır. Hidrostatik test uygulanma imkanı olmayan işletmelerde ise; vidalı kompresörlerin periyodik kontrol ve fenni muayene işlemleri, tahribat uygulanmayan geleneksel yönteme göre yapılır.
  •  İlgili periyodik testler, Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliğinde yer alan hükümler doğrultusunda eksiksiz, doğru yapılır.
  •  İlgili yönetmelikte bu periyodik kontrol ve muayeneleri yapacak uzman kadro da açıklanmış olup, makine, malzeme mühendisleri, teknikerleri, öğretmenleri ve uzman ekipleri tarafından yapılması gerektiği belirtilir.

Doğansoy adı ile firmamızın 35 yılı aşkın tecrübesi ve uzman ekibimiz ile vidalı kompresör periyodik kontrolleri yönetmeliğine uygun şekilde yapılmaktadır. 15 kişilik ekibimizin içerisinde bulunan, konusuna vakıf mühendislerimiz ile basınçlı işlem gerektiren testlerin gerçekleştirilmesini sağlarız.

Diğer yapılan elektronik kontrol ve testlerde olduğu üzere, kontrol sonuçları her bir müşteri portföyümüzde eksiksiz olarak sonuçlar raporlanır ve arşivlenir. Uygun fiyat avantajları ile 0 müşteri memnuniyeti ile uzmanlık gerektiren bu sektörün gururu olmaktan mutluluk duyarız. Vidalı kompresör periyodik kontrol işlemi için şimdi bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir