hidrolik platform periyodik kontrol

Günümüz dönemi gücünü makinelere ve araçlara bırakan, emeğin azaldığı ancak üretilen iş gücünün oldukça arttığı bir çağ. Hidrolik tüm sistemler bu çağda sıkça kullanılan kaldırma, iletme ve taşıma araçları olarak kullanılmakta.

Genellikle sanayi ve şantiyelerde montaj, tamirat, tadilat gibi çeşitli işlerde yardımcı kaldırma aracı olarak kullanılan oldukça pratik araçlardır platformlar.

Hidrolik platform periyodik kontrol işlemi her yıl periyodik olarak yapılmalı ve hidrolik platformun yönetmelik ve sistemine uygun şekilde kurulup montelendiğinden emin olunması gerekir. Hidrolik platformlar sahip oldukları yapıda ağırlıkları hidrolik kolları ve sistemi sayesinde kaldırmaktadır.

Bu yüzden herhangi bir can ve mal kaybını önlemek için hidrolik platform periyodik kontrol işleminin mutlaka yılda en az 1 defa yapılması gerekmektedir.

Hidrolik Platform Periyodik Muayene Raporu Nasıl Hazırlanır?

Hidrolik kaldırma sisteminin bir ürünü olan hidrolik platform periyodik kontrol rapor formu doldurulurken, öncelikle platformun sahip olduğu ve hidrolik mekaniğe dayanan kol ve mandalların, platform gövdesi ile sağlam bir şekilde birleşik olması, uygun ağırlıktaki araçları istenilen hız ve düzeyde kaldırıp indirebiliyor olması,  makinenin elektrik ve elektronik sisteminde herhangi bir hasar, çatlak veya kaçak olmaması, yağlanmanın eksik olmaması ve makinanın istenilen kaldırma işlemini başarıyla gerçekleştirebiliyor olması gerekmektedir.

Hidrolik platform periyodik kontrolü sırasında araç üzerinde meydana gelebilecek hasar ve bozulmalar hesaplanarak, aracın tüm noktalarında işlem yapabilme imkanı sağlayabiliyor olması gerekiyor.

Hidrolik platform periyodik kontrol rapor formu doldurulurken işlemi yapan teknisyen ve mühendisin mutlaka işlem sırasında ki hasar ve bozulma kayıtlarını veya varsa işletme eksik ve ihmalleri ne ve para kaydetmesi ve işletmeye bunu mutlaka bildirilmesi gerekmektedir.  Aksi halde yaşanabilecek kaza ve ihmaller ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir