kriyojenik tank periyodik kontrol

Günümüzde artık pek çok iş gücü gerektire işleri makineler, tanklar ve elektronik cihazlar sayesinde halledebiliyoruz. Sanayi ve çalışma sahalarında sıkça rasladığımız kriyojenik tanklar, içerisinde -198 dereceye kadar sıvı azot, oksijen ve sıvılaştırılmış gazları barındırır. Kriyojenik tank periyodik kontrol işlemler, kriyojenik tankın taşıdığı risk gereği her yıl düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Özel izolasyon, ısı yalıtımı gibi işlerde de kullanılabilen kriyojenik tank periyodik kontrol işlemleri, iş kazaları, çeşitli maddi ve fiziksel zararların, can ve mal kayıplarının önüne geçmek için mutlaka her yıl düzenli olarak yapılmalı ve raporlanmalıdır. Aksi durumda kriyojenik tank içerisinde meydana gelebilecek sıkışmanın sebep olacağı patlamalar facialarla sonuçlanabilir.

Kriyojenik Tank Periyodik  Muayene Raporu Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde pek çok işletme ve sanayi alanında gördüğümüz kriyojenik tank periyodik kontrol işlemleri sırasında mutlaka alanında uzman ve işinin ehli mühendis ve teknisyenler aracılığıyla, tankın basınçlı kaplar ve tesisatlar yönetmeliğine uygun hazırlandığı, içerisinde hiçbir çatlak, sızıntı, sıkışma meydana gelmediği, tankın fenni muayene raporuna aykırı durum teşkil edecek hiçbir usulsüz ve aksatılmış bakım aşamalarının bulunmaması gerekir.

Kriyojenik tanklar içlerinde aşırı soğuk derecelerde yüksek basınçlı gazları sıkıştırdığı için, mutlaka periyodik muayene işlemi sırasında dikkat ve titizlikle incelenmesi gerekir. Kriyojenik tank kontrol raporu oluşturulurken çıkan tüm hata ve aksaklıklar, tüm eksiklik ve yönetmelik ihlalleri raporlanarak işletme tarafıyla paylaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir