portal vinc periyodik kontrol

Yoğun kas ve insan gücünün kendisini hızla makine ve elektronik gücüne bıraktığı günümüz çağında, ağır sanayi ve fabrika koşullarında çalışan insanların, kaldırmakta güçlük çekeceği yükleri kaldırmak için kullandığı ve zemine sabitlenip ray üzerinde hareket eden kaldırma sistemidir portal vinç.

Günümüzde portal vinç periyodik kontrol işlemleri mutlaka düzenli ve periyodik yapılması, aksatılmaması gerekmektedir. Portal vinçler, çalıştıkları raylı sabit sistem üzerinde çok ağır yükleri veya adet olarak fazlaca yüklerin bir yerden farklı bir konuma taşınmasında kullanılır. Büyük risk ve önem taşıdığı için portal vinç fenni muayene işlemleri de oldukça önemlidir.

Portal Vinç Periyodik Muayene Raporu Nasıl Hazırlanır?

Günümüzde kas gücü yerine tercih ettiğimiz portal vinçler hemen her fabrika ve sanayi alanında görebileceğimiz mega ölçekte yapılardır.

Portal vinç periyodik muayene raporu oluşturulurken mutlaka raporu vinç içerisinde meydana gelen çatlak, hasar, yanlış kurulum, emniyet kilidinde aksaklık, şaryo kilidinde herhangi bir bozukluk olup olmadığı kontrol edilmeli ve ortaya çıkan tüm kusurlar not edilerek işletme yetkililerine bildirilmektedir.

Ayrıca portal vinç fenni muayene raporu oluşturulurken vincin yönetmeliğe uygun ölçü ve nizamda kurulup kurulmadığı da kontrol edilmektedir.

Portal Vinç Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kas gücü yerine makine ve elektroniğe verdiğimiz önemin artmasıyla beraber sık sık sanayi ve fabrika alanlarında kullandığımız portal vinçler genellikle 5 farklı çeşittedir. Bunlar:

  • Topal Portal Vinçler
  • Portafolu Portal Vinçler
  • Kuyu Portal Vinçler
  • Tek Kiriş Portal Vinçler
  • Çift Kiriş Portal Vinçler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir