topraklama tesisati hakkinda bilinmesi gerekenler

Topraklama tesisatı hakkında bilinmesi gerekenler hakkında tüm detayları bu yazımızda paylaştık. Türkiye’de her yıl sayısız elektrik tesisatı kaynaklı yangın meydana gelmektedir. İnşaat yapımlarında önceden alınmayan önlemler, ekonomik sebeplerden dolayı es geçilen hamleler ile birçok binada meydana gelen ve topraklama altyapısı yetersizliğinden kaynaklanan yangınlar oluşmaktadır.

Elektrik ve enerji kullanımı ile alakalı bilinç düzeyinin artmış olmasına karşın bu gibi sıkıntıların yaşanıyor olması mal ve can güvenliği için büyük sorun teşkil etmektedir. Her ilde büyük çapta elektrik kaçaklarından kaynaklanan tesisat sıkıntıların yanı sıra enerji problemleri de yaşanır.

Bu gibi sorunların yaşanmaması ve elektrikle çalışan cihazlar ve mekanizmalar üzerinde oluşan elektrik kaçaklarının toprağa iletilmesini sağlayabilmek adına topraklama tesis edilmektedir. İletilen topraklama hizmeti elektrik kaçaklarını ve yangınları önlemek ile beraber insanların hayatlarını sıkıntısız şekilde sürdürebilmelerine yardımcı olmaktadır.

Topraklama tesisatı her binada ki insanların alması gereken elektriksel bir gereklilik haline gelmiştir. Hayatta bazen alınmayan önlemler birçok insanın canına mal olduğunu düşünürsek bu hizmeti almakta fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Topraklanma Sistemi Nasıl Çalışır?

Topraklama altyapısı; elektrikli çalışan aletlerin, cihazların belirlenen dokunma noktaları ile toprak elektrodu arasında iletken bir bağlantı kurmayı hedeflemektedir. Bu toprak elektrodu verilen hizmette topraklama kazığı ve topraklama levhası gibi adı verilen elektrod, iletken bir parça olarak toprağa gömülür.

Toprağa gömülen iletken parça toprak ile elektriksel bir bağlantı içerir. Kurulan bağ ile birlikte cihazlarda meydana gelebilecek yalıtım arızaları gibi durumlarda cihaz gövdesinin toprakla irtibatlanmasını sağlamaktadır. Bu hizmeti alan insanlar için herhangi bir problem ortaya çıkmamakta ve cihazlarda meydana gelebilecek her hangi bir sorunda hata akımı toprağa gitmektedir.

Topraklama tesisatı yaptırmadıysanız ise hata akımı oluştuğunda ölüm vakaları meydana gelebilmektedir. Topraklama tesisat sistemi bu sebeple oldukça önemlidir. Topraklama tesisat altyapısı sayesinde kaçak akımlar güvenli bir şekilde toprağa iletilir.

Otomatik bir açma sistemi ile ilişkilenir ise elektrik enerjisi güvenli bir şekilde kesilir. Doğru topraklama hizmeti alan insanlar hayatlarını koruma altına aldığı gibi kullandıkları elektrikli cihazlarına da zarar gelmesini önlemektedir. Topraklama tesisatı günümüzde son yıllarda oldukça yaygın hale gelmektedir. Eski binalarda topraklama tesisatı hizmetinin çoğunlukla olmadığını söylemeliyiz.

Evlerinde yangın, elektrik kaçağı gibi sorun yaşayan insanlar, yaşadıkları kaza sonrasında bu tip önlemlere oldukça olumlu bakmaktadır. Topraklama tesisatı hakkında bilinmesi gerekenler konusunda bunları paylaştık. Topraklama tesisatı hakkında bilinmesi gerekenler hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir