teleferik periyodik kontrol

Teleferik periyodik kontrol hakkında tüm detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Özellikle kış turizminin yaygın olduğu, dağların veya tepelerin arasında geçişlerin sağlanması için araç olarak teleferik kullanılmaktadır. Enerji olarak elektriğin kullanıldığı teleferikler, havada direklere gerilmiş olan çelik teller üzerinden kayarak hareket eden bir taşıttır.

Teleferiklerin muayene ve kontrol işlemleri de yapılması zorunlu işlemlerdir. Direk olarak insan taşıma da kullanılan teleferiklerin periyodik bakım ve muayene işlemleri bir kaç alt başlıkta yapılmaktadır. Teleferiklerin kontrol edilmesinin ardından teleferik periyodik kontrol raporu düzenlenmesi zorunludur.

Bu raporun düzenlenmeden ve onaylanmadan teleferiklerin hizmete girmesi yasla olarak mümkün değildir. Bu nedenle mühendis ve teknikerler tarafından onay işlemleri yapılarak raporlama yapılması gerekmektedir.

Elektrik Sistemlerinin Kontrolleri

Teleferiklerin enerji olarak kullandığı elektrik aksamlarını doğru bir şekilde çalışarak, tesisatlarda herhangi bir arızanın baş göstermemesi için periyodik kontrolü önemlidir. Elektrik tesisatlarının, teleferik sistemine sağlıklı bir biçimde ulaşması aracın kontrol mekanizmasının harekete geçmesi için önemli bir unsurdur. Aracın çalışmasını sağlayan mekanizmaların kontrolleri de elektrik sistemlerinin kontrolü ile sağlanabilmektedir.

Teleferik Kabin Kontrolleri

Teleferik periyodik kontrolTeleferiklerin kabinlerinin insan taşımaya uygunluğunun denetlenmesi de periyodik kontroller kapsamında yapılmaktadır. Kabinlerin, insan taşıma esnasında sağlam olması, hizmetin aksamaması ve can güvenliğinin tam anlamıyla tesis edilmesi de periyodik bakımlarla kontrol altında tutulan teknik bir gereksinimdir. Kabin kontrolleri kapsamında cam sistemleri, asansörler ve havalandırma sistemlerinin kontrolü yapılmaktadır.

Hava Hatlarının Kontrol Edilmesi

Teleferik kazalarının önüne geçilmesi için havada araçların asılı durmasına ve hareket etmesine olanak tanıyan sistemlerinde denetlenmesi gerekmektedir. Bu sistemlerin herhangi bir aşınma veya hasar durumunun kontrol edilmesi can güvenliği açısından oldukça büyük önem taşımaktadır.

O yüzden teleferik periyodik kontrol oldukça önemlidir. Hava hatlarının kontrolü araçların kullanım sürelerini de belirlemekte önemli bir etkendir. Öte yandan teleferiklerin hareket etmeden önce muhafaza edildikleri yerlerin kontrolü de sağlanmak zorundadır.

Teleferik Periyodik Kontrol Süresi

Teleferiklerin, Teleferik İle İlgili Periyodik Kontrol Yönetmeliği ve İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu göre en az yılda bir kez yapılması gerekmektedir. Ancak bu süre kullanım hizmetini veren firmalar tarafından gerek görüldüğünde kısaltılabilmektedir. Özellikle kış turizminin yaygın olduğu, dağlık alanlarda yapılan turizm faaliyetlerinde kullanılan teleferiklerin 3 – 6 ve 8 ay gibi sürelerde bakımlarının yapılması tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir