telesiyej periyodik kontrol

Telesiyej periyodik kontrol hakkında detaylı bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz. Teleskiler, kayakçıları yukarı çıkarmak amacıyla kayak merkezlerinde kullanılan araçlardır. Kayakçılar teleskiye bindiğinde ayakları yerden kesilmemektedir. Kayakçılar, T-Bar ismi verilen ve çekme görevini yerine getiren ekipmana bir şekilde tutunarak üst noktaya çıkmaktadır.

Teleskiler kayak merkezlerinde genel itibariyle kısa mesafeler için tercih edilmektedir. Teleskilerde kayakçıların belirli bir yüksekliğe çıkmadan taşınıyor olması, pistte kayan kayakçılarla çarpışma riskini doğurmaktadır. Ayrıca teleskiden düşme gibi bir durumda arkadan gelen kayakçının altında kalmak da önemli bir risk barındırmaktadır. Bu tür riskler taşımayan telesiyejler, kayak merkezleri tarafından teleskilere oranla daha fazla tercih edilmektedir.

Kayak merkezlerinde tercih edilen telesiyejler, genel itibariyle konforlu ve güvenlikli bir oturma imkanı vermektedir. Telesiyejler, kayakçıları belirli bir yükseklikte yukarı taşımaktadır. Bazı telesiyej türleri kabinli de olabilmekte olup çoğunlukla sandalye şeklindedir.

Ayrıca telesiyejlerin düşük ya da yüksek hızda çalışan, iki kişiden sekiz kişiye kadar taşıma kapasitesi olan türleri de bulunmaktadır. Ülkemizde yer alan en uzun telesiyej hattı Uludağ’ da yer almaktadır. Bu telesiyejin uzunluğu 3 km’ dir.

Telesiyejlerin Periyodik Kontrolü

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılan İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kriterlerine göre telesiyej sistemlerinin her yıl en az bir defa periyodik kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Bu sistemin ilgili standartlarda başka bir şart yoksa, beyan edilen yükün minimum düzeyde 1.25 katını taşıması ve tehlike sırasında hızlıca durdurabilecek ve üzerindeki yükü tutabilecek fren sistemlerine sahip olması gerekmektedir.

Telesiyej periyodik kontrol uzman bir ekip tarafından yapılması gerekmektedir. Bu uzman ekip, ekipmanları ile gerçekleştireceği kontroller ile ilgili telesiyejin kaldırma işini güvenli bir şekilde yapıp yapamayacağını, tespit edilen eksiklikleri, aksaklıkları ya da tehlikeli durumları raporlar.

Bu rapor doğabilecek sorunlara ilişkin durumu önceden belirlemeye, kullanıcılara buna yönelik dönüt vermeye yardımcı olur. Telesiyej periyodik kontrol akredite olmuş kuruluşlara yaptırılarak işletmenin güvenliğinin temin altına alınması olasıdır.

Böylelikle işletmeler kullanıcılarına rahatlıkla ve sorunsuz kullanmaları için önemli bir adım atmış olacaktır. İşletmenin devamlılığının sağlanması, marka değeri gibi değişkenler göz önünde bulundurulduğunda telesiyejlerin fenni muayenesinin göz ardı edilmemesi aşikardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir