yuksek gerilim isletme sorumlulugu faaliyetleri

Yüksek gerilim işletme sorumluluğu kavramı, 1 kV’un üzerindeki yüksek gerelim işletmelerini kapsayan bir yapılandırma olmakla birlikte bu işletmelerin ve özel tip C-1 Tip trafo sahibi kuruluşların dikkate alması gereken bir düzenlemedir.

6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunu kapsamına dayandırılarak hazırlanan Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği, yüksek gerilim tesislerinde can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Bu yönetmelik yüksek gerilim tesisleri haricinde kapsamınca özel tip c-1 trafo sahibi olan aboneler de 1 yıl süresince elektrik mühendisleri ve teknisyenlerine abonelik vermek durumundadır.

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği Nedir?

Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği, özellikle yüksek gerilim işletmesi olarak da tanımlanan işletemelerin belirli aralıklarla trafolarına onarım ve bakım yaptırmaları zorunlu kılan bir yönetmeliktir.

Bu doğrultuda bahsi geçen işletmeler, elektrik mühendisi ya da elektrik teknisyenlerine trafo işletme sorumluluğu adı altında yetki vererek denetimi kolaylaştırma hakkına sahiptir. Bu sorumluluk doğrultusunda trafonun düzenli bakım ve kontrolleri yapılır dolayısıyla işletme çerçevesinde trafo güvenliği  sağlanmış olur.

Yüksek Gerilim Trafo İşletme Sorumluluğu Kapsamında Ne Gibi Hizmetler Sunuyoruz?

Doğansoy Elektrik Mühendislik Hizmetleri olarak sorumluluğunu aldığımız yüksek gerilim ve ve trafo işletmelerinin düzenli bakımını sağlamakla birlikte tesisat denetimi, onarım, paratoner ölçümü ve raporlamalarını da yapıyoruz.

Yasa ve yönetmelikler gereğince bakımını dönemlik olarak yaptığımız yüksek gerilim ve trafo işletmeleri ile öncelikli olarak Yüksek Gerilim İşletme Sorumluluğu Hizmet Sözleşmesi kapsamındaki prosedürleri yerine getiriyor, işçi ve alan güvenliğini en verimli şekilde sağlıyoruz.

Aynı şekilde hizmetlerimiz arasında düzenli olarak trafolara yapılan bakımların rapor edilmesi, enerji kullanımını daha verimli hale getirecek analizlerin yapılması gibi etkenler de mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir